rezervoni hotele në Tajlandë
Booking.com

Zgjidhni një zonë ose kërkoni:

Booking.com

Hotele Tajlandë

Ka shumë arsye që njerëzit dynden në Tajlandë për pushime, dhe unë i kam parë të gjitha. Ngjeshja e Bangkok, tempujt e Chiang Mai dhe mënyra e ngadalësuar e jetesës në ishull në Koh Lanta janë vetëm disa. Çdo cep i këtij vendi është emocionues, tërheqës dhe mikpritës për të gjithë, këtë të fundit mund ta dëshmoni me buzëqeshjen famëkeqe dhe të pagabueshme Thai.

Kudo që të jetë dikush në botë, përfshirë Tajlandën, themeli i një pushimi të mrekullueshëm qëndron në akomodimin. Duke u kujdesur paraprakisht për prenotimin e hotelit tuaj në Tajlandë, mund të siguroheni që pushimet tuaja të jenë të tilla për librat dhe se do të keni një vend të denjë për të vendosur kokën pas çdo aventure tajlandeze. Për t'ju filluar, unë kam paraqitur disa nga këshillat më të mira për prenotimin e një hoteli në Tajlandë direkt nga interneti. Për t'ia shtuar kësaj, unë kam hedhur edhe disa pika të rëndësishme turistike që duhet të dini për vendin e buzëqeshjeve, të gjitha për t'ju bërë të etur për qëndrimin tuaj në Tajlandë.

Këshilla për rezervimin e një hoteli në Tajlandë

Qëndrimi në një sërë hotelesh në Tajlandë është e gjitha një pjesë e argëtimit. Në përvojën time, një hotel cilësor është baza për një përvojë cilësore në një qytet, qytet apo fshat. Kam një ndjenjë që ndjekja e këtyre këshillave të thjeshta do të çojë në pushimin më të mirë të natës edhe për ju.

 • Qëndroni tek vendasit – Ndërsa ka shumë hotele perëndimore në të gjithë Tajlandën (dhe botën në përgjithësi), pse të mos përpiqeni të rezervoni një hotel që drejtohet në fakt nga tajlandezët? Duke vepruar kështu, ju mund të fitoni njohuri nga mikpritësit tuaj për disa thesare të vërteta lokale, të shijoni mikpritjen maksimale dhe ndoshta edhe të merrni disa rezultate në pad thai më të mirë në qytet. Për më tepër, ju do të kurseni para duke rrëmbyer disa nga çmimet më të mira të hoteleve të Tajlandës në internet.
 • Lexoni komentet – Sigurisht, mund të jeni të etur për të vendosur dhe organizuar itinerarin e udhëtimit tuaj. Megjithatë, ndjesia më e keqe në botë është të dish se ke rezervuar një hotel në Tajlandë në internet për të cilin nuk ishe 100% i sigurt dhe doli të ishte shumë më poshtë se pritshmëritë e tua. Jepini vetes respektin që meritoni duke bërë kujdesin tuaj të duhur dhe duke lexuar shumë komente. Gjëja e fundit që dëshironi është një koloni insektesh në banesën tuaj, apo edhe një mikpritës i pakëndshëm për t'u thirrur. Nga ana tjetër, duke dëgjuar komente, thjesht mund të përfundoni me përvojën tuaj më të mirë të hotelit.
 • Bazojeni vendimin tuaj mbi udhëtarët me të cilët jeni – A po udhëtoni me fëmijë në tërheqje, apo është Tajlanda ndalesa e parë në arratisjet tuaja në muajin e mjaltit? Kur rezervoni një hotel në Tajlandë, këto detaje kanë rëndësi. Disa hotele kujdesen për fëmijët shumë më mirë se të tjerët, ndërsa disa hotele specializohen në kujdesin e çifteve. Nëse udhëtoni vetëm, përpiquni të shënoni një nga hotelet e shumta të përshtatshme për shpinës. Duke zgjedhur vendin e duhur, ju dhe pjesa tjetër e pushuesve do të keni kohën e jetës suaj.
 • Trajtojeni veten ndonjëherë - Ndërsa është e lehtë të mbash buxhetin e ulët në Tajlandë, nuk është turp të duash të mburresh për pak pajisje gjatë rrugës. Në fund të fundit, këtij vendi nuk i mungojnë hotelet butikë dhe akomodimet në stilin e resortit në çdo rajon. Kur rezervoni hotelin tuaj në Tajlandë në internet, provoni të rregulloni filtrat për të treguar vetëm hotelet me pishina, restorante, shërbime aeroporti, vaska private dhe çfarëdo tjetër që mund të mendoni. Do të habiteni me atë që do të gjeni dhe patjetër do të argëtoheni duke zgjedhur të preferuarën tuaj. Më e mira nga të gjitha, edhe hotelet e nivelit të lartë janë ende të përballueshëm nga një standard perëndimor.

Artikujt që duhet të paketoni për një pushim Thai

Një nga gjërat e mira të udhëtimit në Tajlandë është komoditeti i tij. Në më shumë se një rast, e kam gjetur veten që kam nevojë për një artikull të harruar dhe, me pak gërmim, kam qenë në gjendje ta gjej atë. Megjithatë, do të më pëlqente nëse mund t'i ndihmoja turistët e tjerë të mësojnë nga gabimet e mia, duke i mësuar se si të paketohen më të mençur se kurrë. Duke kujtuar këto pika kyçe, do të jeni të qartë për pushimet tuaja në Tajlandë.

 • Sandale me rrëshqitje – Si një normë kulturore, shumica e pikave tajlandeze (përfshirë hotelet në Tajlandë) do t'ju kërkojnë të hiqni këpucët pas hyrjes. Mund t'i lini ose jashtë me pjesën tjetër ose t'i vendosni në një raft përpara se të rrëshqisni zbathur. Më duket se është mjaft e lirë, por vetëm nëse vishni këpucë të destinuara për t'u rrëshqitur dhe hequr lehtësisht. Shmangni shumë vende me atlete pasi do t'ju duhet t'i lidhni dhe t'i zgjidhni ato pa pushim.
 • Veshje të mbuluara për tempuj – Zonja, kjo është kryesisht për ju. Nëse planifikoni të vizitoni tempuj (të cilët, nëse në radhë të parë po shkoni në Tajlandë, supozoj se po) do të dëshironi veshjen e duhur për të shoqëruar udhëtimin tuaj. Fundet apo pantallonat poshtë gjunjëve si dhe këmisha që mbulojnë supet tuaja janë të domosdoshme.
 • Shishe uji i ripërdorshëm – Nuk është sekret që Tajlanda është një vend i lumtur me plastikë dhe nuk ndihmon që uji i rubinetit të mos jetë i destinuar për të pirë. Ju mund të bëni pjesën tuaj duke sjellë një shishe uji të ripërdorshme, e cila mund të mbushet në stacionet publike të karburantit ose në hotelin tuaj në Tajlandë.
 • Mushama - Edhe në sezonin e thatë, shirat e papritur mund të vijnë në një moment. Është më mirë të jeni të përgatitur me mushama ose ponço gjatë gjithë kohës, sepse kur të fillojë stuhia, do të dëshironi të jeni të mbuluar.
 • Karta e debitit pa tarifë – Për vizitorët jashtë shtetit, tarifat e ATM-ve të Tajlandës mund të shtohen vërtet. Zbuloni nëse vendi juaj i origjinës ka një bankë që ofron rimbursim të tarifës së ATM-së dhe heq dorë nga tarifat e transaksioneve të huaja. Në këtë mënyrë, nuk keni pse të djersiteni sa herë që shkoni për të marrë disa baht. Dhe mos harroni të merrni kartën tuaj nga makina kur të keni mbaruar (do të habiteni se sa njerëz e bëjnë këtë gabim)!

Goditi këto qytete në itinerarin tuaj 2-javor

Si një turist që zbarkoni në Bangkok, ju keni mundësinë të shkoni në veri ose në jug për aventurën tuaj të ardhshme. Rruga ideale varet vërtet nga koha e vitit që po vizitoni, si dhe nga interesat tuaja në aktivitete. Sidoqoftë, nëse kam ndonjë fjalë, do të doja t'ju çoja në destinacionet e mia të preferuara në Tajlandë.

 • Lopburi – I ndodhur në Tajlandën qendrore, ky vend njihet për një gjë më shumë se gjithçka tjetër. Është një popullatë e madhe majmunësh që tërheqin turistë në qytet, ndaj nxirrni kamerat tuaja (megjithëse me zinxhir të ngushtë) dhe shko drejt këtij destinacioni të ri. Por sigurohuni që të merrni një hotel përpara se të shkoni.
 • Sam Roi Yot – Nuk ka mënyrë më të mirë për të rivendosur paqen pas ngutjes dhe nxitimit të Bangkok. Shkoni në këtë qytet të qetë buzë gjirit me tren dhe qëndroni në një nga hotelet e shumta të stilit turistik përgjatë ujit. Merrni me qira një biçikletë, vizitoni një tempull në një shpellë dhe shijoni një koktej duke pushuar në rërë.
 • Koh Tao - Nëse ka ndonjë vend në botë për të mësuar se si të zhyteni në skuba, është Koh Tao. Ky ishull me përmasa modeste shtrydh gati njëqind dyqane zhytjeje në lagjet e tij, duke ju dhënë shumë mundësi për të zgjedhur. Pasi të kaloni ditën duke u certifikuar, mund të shkoni në shtëpi në një nga shumë hotele luksoze për të pushuar kokën.
 • Phuket – Me arkitekturën shumëngjyrëshe, historike të qytetit të Phuket, si dhe me stilin e lehtë të jetesës së plazheve përreth ishullit, ju mund të keni më të mirën nga të dy botët e turizmit. Qëndroni për një të diel që të mund të shkoni në tregun legjendar të natës për ushqim dhe pazar, dhe sigurohuni që të rezervoni një dhomë që ofron transport në aeroport kur të mbarojë koha në qytet.
 • Pai - Në anën veriore të kombit, bëni rrugën për në Pai. Ky rajon malor kullon një qetësi të relaksuar. Është e lehtë të zbulosh mënyrën lokale të jetesës këtu dhe mund të bësh sa duhet ecje për të kënaqur natyrën tënde të jashtme për pak kohë. Ky është vendi i përsosur për të provuar një hotel njëkatëshe të stilit tajlandez.
 • Chiang Mai - I njohur për tempujt e tij të lashtë dhe tregjet e shumta, Chiang Mai është një qytet me shumë vende të destinuara për t'u parë. Ndërsa jeni atje, futuni në disa kao soi ose petë të pjekura, një specialitet rajoni. Kush e di, hoteli juaj në Tajlandë mund të ketë edhe një restorant premium që e shërben atë.

Koha për të lëvizur drejt hotelit tuaj në Tajlandë

Pavarësisht nëse jeni duke qëndruar për ditë, javë ose muaj, stili i jetesës tajlandeze po kërkon. Më joshi me kuzhinën e saj të shijshme, pamjet surreale dhe personazhin mikpritës, dhe nuk kam dyshim se edhe ju do të ndiheni të njëjtën gjë.

Tani që e dini se çfarë të kërkoni kur rezervoni hotele në Tajlandë në internet, mund të filloni të planifikoni logjistikën. Përpara se ta kuptoni, do të paketoni valixhet, do të rrëshqitni sandalet dhe do të përgatiteni për një udhëtim kulturor ku do të dëshironi të ktheheni përsëri dhe përsëri.

hotele pranë aeroportit të Bangkok

Bangkok është shtëpia e disa prej hoteleve më të mira në Tajlandë, dhe shumë prej tyre ndodhen pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Bangkok. Nga vendpushimet luksoze me pesë yje deri te akomodimet buxhetore miqësore për familjen, ka diçka për të gjithë. Qëndrimi pranë aeroportit bën që të hyni në...
Lexo më shumë

hotele pranë aeroportit të Bangkok Tajlandë

Aeroporti Ndërkombëtar i Bangkok në Tajlandë është një nga aeroportet më të vizituara në botë, duke u ofruar udhëtarëve qasje të përshtatshme në qendrën e zhurmshme të qytetit dhe një gamë të gjerë atraksionesh të bukura kulturore. Ka shumë opsione hotelesh të vendosura vetëm pak minuta ...
Lexo më shumë

hotele pranë aeroportit bkk Bangkok

Bangkok, kryeqyteti i Tajlandës, është shtëpia e një prej aeroporteve më të ngarkuara në botë - Aeroporti Suvarnabhumi (BKK). I vendosur vetëm 25 km në lindje të qendrës së qytetit të Bangkok, aeroporti BKK ofron një portë të përshtatshme për udhëtarët që vizitojnë këtë qytet aktiv ...
Lexo më shumë

hotele të mira pranë aeroportit të Bangkok

Nëse jeni duke kërkuar për strehim të shkëlqyeshëm pranë aeroportit të Bangkok, atëherë keni ardhur në vendin e duhur! Ka shumë hotele dhe resorte të shkëlqyera të vendosura në afërsi të kësaj qendre ndërkombëtare, që ofrojnë pajisje të nivelit të lartë, akomodime luksoze dhe një ...
Lexo më shumë

hotele të lira në Bangkok Tajlandë afër Nana

Nëse jeni duke kërkuar për një hotel të mrekullueshëm dhe të përballueshëm në Bangkok, Tajlandë afër Nana, atëherë jeni me fat! Ka shumë hotele të shkëlqyera buxhetore të vendosura në zonë. Hoteli Grand President, i vendosur në Sukhumvit Soi 11, është një ...
Lexo më shumë

hotele pranë Soi Cowboy Bangkok miqësore për mysafirët

Soi Cowboy është një zonë e njohur në Bangkok e njohur për atmosferën e saj të gjallë të natës. Është një rrugë e shkurtër e mbushur me bare, klube nate dhe restorante, duke e bërë atë destinacionin e përsosur për ata që kërkojnë të pushojnë dhe të shijojnë qytetin. Nëse...
Lexo më shumë