резервира хотели во Тајланд
Booking.com

Изберете област или побарајте:

Booking.com

Хотели Тајланд

Има многу причини поради кои луѓето доаѓаат во Тајланд на одмор, а јас ги видов сите. Раздвиженоста на Бангкок, храмовите на Чианг Маи и ​​забавениот островски начин на живеење на Кох Ланта се само неколку. Секое ќоше од оваа земја е возбудливо, примамливо и добредојде за сите, а на последното може да се види со неславната и непогрешлива тајландска насмевка.

Каде и да се наоѓа некој во светот, вклучително и Тајланд, основата на одличниот одмор лежи во сместувањето. Ако се грижите за вашата резервација на хотел во Тајланд предвреме, можете да се погрижите вашиот одмор да биде еден за книгите и дека ќе имате достојно место каде да ја положите главата по секоја тајландска авантура. За да започнете, изложив некои од најдобрите совети за резервирање хотел во Тајланд директно од интернет. За да го дополнам, дури и фрлив некои туристички пикантерии што мора да ги знаете за земјата на насмевките, за да ве натерам да бидете желни за вашиот престој во Тајланд.

Совети за резервација на хотел во Тајланд

Престојот во голем број хотели во Тајланд е само дел од забавата. Според моето искуство, квалитетен хотел е основа за квалитетно искуство во град, град или село. Имам чувство дека следењето на овие едноставни совети ќе доведе до најдобар ноќен одмор и за вас.

 • Држете се до локалното население - Иако има многу западни хотели низ Тајланд (и светот воопшто), зошто да не се обидете да резервирате хотел што всушност е управуван од Тајланд? Со тоа, можете да стекнете увид од вашите домаќини за некои вистински локални богатства, да уживате во најголема гостопримливост и можеби дури и да добиете некои потенцијали за најдобрата тајландска подлога во градот. Згора на тоа, ќе заштедите пари со тоа што ќе купите некои од најдобрите хотелски цени во Тајланд преку Интернет.
 • Читајте прегледи - Секако, можеби сте желни да го поставите и организирате планот на патувањето. Сепак, најлошото чувство на светот е да знаете дека сте резервирале хотел во Тајланд преку Интернет за што не сте 100% сигурни, а испадна дека е далеку под вашите очекувања. Подарете си ја почитта што ја заслужувате со тоа што ќе се трудите и ќе прочитате многу критики. Последното нешто што сакате е колонија на инсекти во вашето живеалиште, па дури и непријатен домаќин на кој треба да се јавите. Од друга страна, слушајќи ги рецензиите, можеби ќе го добиете најдоброто хотелско искуство досега.
 • Засновајте ја вашата одлука на патниците со кои сте - Дали патувате со деца во влечење или Тајланд е првата станица на вашиот меден месец? Кога резервирате хотел во Тајланд, овие детали се важни. Некои хотели се грижат за децата многу подобро од другите, додека одредени хотели се специјализирани за грижа за парови. Ако патувате сами, обидете се да постигнете еден од многуте хотели погодни за туристи. Со избирање на вистинското место, вие и останатите посетители на одморот ќе го имате времето на вашиот живот.
 • Почестете се понекогаш - Иако е лесно да се одржи буџетот низок во Тајланд, не е срамота да сакате да потрошите малку погодности на патот. На крајот на краиштата, оваа земја нема недостиг од бутик хотели и сместување во стилот на одморалиште во секој регион. Кога го резервирате вашиот хотел во Тајланд преку Интернет, обидете се да ги приспособите филтрите за да прикажуваат само хотели со базени, ресторани, аеродромски услуги, приватни кади и што и да помислите. Ќе се изненадите од она што ќе го пронајдете и дефинитивно ќе се забавувате избирајќи го вашиот омилен. Најдобро од сè, дури и хотелите со висока класа се сè уште достапни според западните стандарди.

Предмети кои мора да се спакуваат за тајландски одмор

Една од добрите работи за патување во Тајланд е неговата погодност. Во повеќе од една прилика, се најдов себеси дека ми треба заборавен предмет и, со малку копање, успеав да го најдам. Сепак, би сакал да им помогнам на другите туристи да научат од моите грешки со тоа што ќе ги научам како да се пакуваат помудро од мене. Со сеќавање на овие клучни ставки, ќе бидете на чисто за вашиот одмор во Тајланд.

 • Сандали со лизгање - Како културна норма, повеќето тајландски места (вклучувајќи ги хотелите во Тајланд) ќе ве натераат да ги извадите чевлите при влезот. Можете или да ги оставите надвор со останатите или да ги ставите на решетка пред да се лизгате боси. Сметам дека е прилично ослободување, но само ако носите чевли наменети за лесно лизгање и вадење. Избегнувајте да одите премногу места во патики бидејќи само ќе треба да ги врзувате и одврзувате одново и одново.
 • Покриена облека за храмови – Дами, оваа е најмногу за вас. Ако планирате да посетувате храмови (кои, ако на прво место се упатувате кон Тајланд, претпоставувам дека сте), ќе сакате вистинската облека да го придружува вашето патување. Задолжителни се здолништата или панталоните под колена како и кошулите кои ги покриваат вашите раменици.
 • Шише со вода за повеќекратна употреба – Не е тајна дека Тајланд е пластично среќно место и не помага тоа што водата од чешма не е наменета за пиење. Можете да го направите вашиот дел со носење шише со вода за повеќекратна употреба, кое може да се наполни на јавни бензински пумпи или на вашиот сопствен хотел во Тајланд.
 • Капут - Дури и во сушната сезона, неочекувани дождови може да падне во момент. Најдобро е постојано да бидете подготвени со капут за дожд или пончо, бидејќи кога ќе се појави бура, ќе сакате да бидете покриени.
 • Дебитна картичка без надомест - За странските посетители, таксите за банкомати на Тајланд навистина може да се надополнат. Дознајте дали во вашата матична земја има банка која нуди надомест на такси од банкомат и се откажува од таксите за странски трансакции. На тој начин, не мора да се потите секогаш кога ќе одите да извадите неколку бати. И не заборавајте да ја земете вашата картичка од машината кога ќе завршите (ќе се изненадите колку луѓе ја прават оваа грешка)!

Погодете ги овие градови на вашата 2-неделна маршрута

Како туристички слетување во Бангкок, имате можност да се упатите кон север или југ за вашиот следен период на авантура. Идеалната рута навистина зависи од годишното време што го посетувате, како и од вашите интереси за активности. Сепак, ако имам некаков збор, би сакал да ве одведам до моите омилени дестинации во Тајланд.

 • Лопбури - Сместено во централниот дел на Тајланд, ова место е познато по една работа повеќе од сè друго. Тоа е голема популација на мајмуни кои привлекуваат туристи во градот, затоа извадете ги вашите фотоапарати (иако на тесен поводник) и тргнете се до оваа нова дестинација. Но, не заборавајте да земете хотел пред да одите.
 • Сем Рои Јот – Нема подобар начин да се врати мирот по метежот и вревата во Бангкок. Дојдете до овој тивок град покрај заливот со воз и останете во еден од многуте хотели во стилот на одморалиште покрај водата. Изнајмете велосипед, посетете храм во пештера и уживајте во коктел додека лежете на песок.
 • Кох Тао - Ако има некое место во светот за да научите како да нуркате, тоа е Кох Тао. Овој остров со скромна големина стиснува речиси стотина продавници за нуркање во своите четвртини, давајќи ви многу опции за избор. Откако ќе го поминете денот добивајќи сертификација, можете да се упатите дома во еден од многуте луксузни хотели за да ја одморите главата.
 • Пукет - Со шарената, историска архитектура на градот Пукет, како и со лесниот начин на живот на околните плажи на островот, можете да го имате најдоброто од двата туристички света. Останете во недела за да можете да се појавите на легендарниот ноќен пазар за храна и шопинг и не заборавајте да резервирате соба што обезбедува превоз до аеродромот кога ќе заврши времето во градот.
 • Паи - На северната страна на нацијата, појдете до Паи. Овој планински регион зрачи со опуштена тишина. Лесно е да се открие локалниот начин на живот овде, и може да добиете доволно пешачење за да ја задоволите вашата природа на отворено некое време. Ова е совршено место за тестирање на хотел во бунгалов во тајландски стил.
 • Чианг Маи - познат по своите антички храмови и многубројните пазари, Чианг Маи е град со многу места наменети за гледање. Додека сте таму, зафрлете се во некои као сои или кари тестенини, регионален специјалитет. Кој знае, вашиот хотел во Тајланд може да има и премиум ресторан кој го служи.

Време е да се движите кон вашиот хотел во Тајланд

Без разлика дали престојувате со денови, недели или месеци, тајландскиот начин на живот ве повикува. Ме привлече со својата вкусна кујна, надреални погледи и добредојдена личност, а не се сомневам дека и вие ќе го почувствувате истото.

Сега кога знаете што да барате кога резервирате хотели во Тајланд преку Интернет, можете да започнете со планирање на логистиката. Пред да знаете, ќе ги спакувате куферите, ќе ги лизнете сандалите и ќе се подготвувате за културно патување на кое ќе сакате да се враќате повторно и повторно.

hotels near bangkok airport

Bangkok is home to some of the best hotels in Thailand, and many of them are located near Bangkok International Airport. From luxurious five-star resorts to family-friendly budget accommodations, there’s something for everyone. Staying near the airport makes accessing the ...
Прочитај повеќе

хотели во близина на аеродромот во Бангкок Тајланд

Меѓународниот аеродром во Бангкок во Тајланд е еден од најпосетуваните аеродроми во светот, кој им нуди на патниците лесен пристап до раздвижениот центар на градот и широк спектар на прекрасни културни атракции. Постојат бројни хотелски опции лоцирани само неколку минути ...
Прочитај повеќе

хотели во близина на аеродромот БКК Бангкок

Бангкок, главниот град на Тајланд, е дом на еден од најпрометните аеродроми во светот - аеродромот Суварнабхуми (БКК). Сместено на само 25 километри источно од центарот на градот Бангкок, аеродромот БКК обезбедува пригодна порта за патниците кои го посетуваат овој раздвижен град ...
Прочитај повеќе

добри хотели во близина на аеродромот во Бангкок

Ако барате одлично сместување во близина на аеродромот во Бангкок, тогаш сте на вистинското место! Има многу одлични хотели и одморалишта лоцирани во близина на овој меѓународен центар, кои нудат врвни удобности, луксузно сместување и прекрасен ...
Прочитај повеќе

евтини хотели во Бангкок Тајланд во близина на Нана

Ако барате одличен и достапен хотел во Бангкок, Тајланд во близина на Нана, тогаш имате среќа! Има многу одлични буџетски хотели лоцирани во областа. Хотелот Гранд Претседател, кој се наоѓа на Сухумвит Сои 11, е ...
Прочитај повеќе

хотели во близина на сои каубојски Бангкок пријателски за гости

Сои Каубој е популарна област во Бангкок позната по својата жива атмосфера на ноќен живот. Тоа е кратка улица со барови, ноќни клубови и ресторани, што ја прави совршена дестинација за оние кои сакаат да се ослободат и да уживаат во градот. Доколку ...
Прочитај повеќе